A babák látása az első fél év során rohamosan fejlődik! A korai időszakban a látásfejlődés megfelelő támogatására a fekete-fehér kontrasztos, majd később a magas kontrasztú képek, tárgyak a legmegfelelőbbek. A babák is ezeket szeretik a leginkább nézegetni, hiszen ezek felelnek meg legjobban a fejlettségi szintjüknek, ezek tudják a leginkább lekötni őket. Az első fél évben érdemes naponta használni a fekete-fehér kontraszt kártyákat, ezen belül 3-4 hónapos kortól az éles kontrasztú, színes képeket is. Ebben az életszakaszban a babák nagyon fogékonyak az élénk, hátterüktől jól elkülönülő színekre, köztük kifejezetten a pirosra és a sárgára, majd a kékre és a zöldre is. Ezért ebben a kontraszt kártya csomagban a fekete és fehér mellett a piros és sárga színt választottam alapszínnek.
Mikortól és meddig tudjátok használni?
3-4 hónapos kortól érdemes elkezdeni használni a lapokat egészen a babátok 10-12 hónapos koráig, ekkor már a közös minőségi időtöltés részeként, képeskönyvszerűen.
Miért ilyen a kártyacsomag felépítése ?
A rajzok stílusa eltér a Pakkli fekete-fehér kontraszt kártyacsomagétól: itt nem éles körvonalú ábrák kaptak helyet, ezzel segítve a kicsiket a mélyebb fókuszálásban, koncentrációban. Míg 3-4 hónaposan valószínűleg csak a kontrasztos színek fogják lekötni a babákat, a hosszas szemlélődés és idő teltével a figurák is szépen kirajzolódnak majd, hosszú hónapokra szórakozást és kihívást nyújtva számukra. A korai időszakban a fekete alapon lévő képeket érdemes nézegetnetek, ezek fogják őket jobban lekötni.
A kontraszt kártyák két oldalasak. Egyik oldalukon fekete alapon találjátok a (fehér, fekete, piros és sárga színekkel dolgozó) képeket. Ezeken a képeken egy-egy, a mindennapi környezetünkben megtalálható „kisállat“ kapott helyet. A rajzok törekednek a valósághűségre, hogy ezzel is segítsék a babáknak a világ megismerését.
A kártyák hátoldalán fehér alapon kaptak helyet a rajzok, amelyek minden esetben kapcsolódnak az előlapon szereplő állathoz, ami itt már nem magában, hanem egy életképben jelenik meg, a legtöbb esetben egy-egy kisgyerek társaságában. Ezt az oldalt azért rajzoltam ilyenre, hogy később ne csak az állatokhoz, hanem ezekhez a szituációkhoz is tudjanak kapcsolódni a gyerekek, akár a saját tapasztalataik alapján.
Ezek az oldalak alkalmasak arra, hogy történetet szőjetek a képek köré, mesélj nekik róla, esetleg a saját gyerekkori élményeidet, vagy az ő mindennapi tapasztalatait is beleszőve. A képeken szereplő állatokról verselhettek, énekelhettek, mondókázhattok is. A kártyákat úgy készítettem el, hogy több szempontból is kihívást és szórakozást nyújtsanak a kicsiknek. A fekete alapon lévő képek a korai időszakban érdekesebbek lesznek a kicsik számára, később pedig élvezettel böngészik majd mindkét oldalát a lapoknak. A fehér alapon lévő ábrákon feltűnő állatok szándékosan maradtak részletgazdagabbak mint a körülöttük lévő környezet, mivel ezzel így magukra vonják a figyelmet, a kicsik könnyebben észreveszik őket a teljes képben.
Hogyan használjátok?
A kártyákat a fekete-fehér kontraszt kártyákhoz hasonlóan használjátok (fél éves korig a fekete-fehér kártyákkal kiegészítve). A kártyákat támaszd oda valaminek, falnak, polcnak, párnának, egy könyvnek, esetleg rakd üveglap nélküli képkeretbe, megfelelő távolságba, hogy a babád jól lássa. Ha a hátán fekszik a baba és oldalra néz, ne felejtsd el váltogatni az oldalakat! Hason fekvés közben a babát félig körbe is rakhatod a képekkel. Hagyj neki megfelelő időt, hogy fókuszálhasson, koncentrálhasson, ne zavard meg feleslegesen!
A baba kijelölt játszó részénél, esetleg a pelenkázónál fel is ragaszthatod őket a falra (adott bútorra), így mindig kéznél lesznek. Érdemes utazás során az autóban is tartani néhány darabot, akár megfelelően az ülésre rögzítve, hogy lekösse a kisbabád figyelmét. Várakozás, orvoslátogatás során is hasznosak lehetnek a kártyák. Ahogy a babád nő, több kirakott kép közül szívesen fog váltani egyikről a másikra. Ilyenkor már te is bevonódhatsz a játékba és közös minőségi időtöltéssé válhat a kártyák nézegetése. Mesélj, énekelj neki a képekről, esetleg mozgasd finoman a képeket. Amikor a babád már szépen mozog, kúszik, mászik, még mindig szívesen fogja nézegetni a képeket. Ilyenkor használjátok képeskönyvszerűen a lapokat, keressétek meg rajta a különböző állatokat, vagy a számára kedves, neki érdekes képeket az ő „közlekedési magasságában“ tedd ki a szobába, hogy kedvére nézegethesse.
A kártyákkal ne hagyd felügyelet nélkül a babád, hogy elkerüljétek az esetleges baleseteket. A kártyák vizuális stimulációra szolgálnak. Szájba venni, megrágni tilos, ezeket ne engedd a babának. A kártyalapokat a tartósság érdekében matt fóliával láttuk el!
© Pakkli 2022 – minden jog fenntartva