A jó napi ritmus, rutin jellemzője, hogy nem órához (perchez) kötött, és habár természetesen van egy adott idősáv, amikor általában végzitek a dolgokat, inkább az események sorrendisége, ritmusa a fontos. A jó napi rutin, ritmus elengedhetetlen a kisgyermekek megfelelő fejlődéséhez. A kicsiknek az ismerős ritmus megnyugvást és komfortérzetet nyújt. A jó napi ritmus az ismétlődésre épít, de amellett, hogy az ismerős elemekkel könnyebbé teszi a kicsik számára az átmeneteket, váltásokat (pl. étkezés, pihenés között), megfelelő mennyiségű időt is hagy a szabad játékra, spontán tevékenységekre, arra, hogy kapcsolódjatok, megéljétek a gyermekkort, annak minden szépségével együtt.
Milyen helyzetekben segíthet neked a csomag?
- Ha a mindennapi rutinotokat szeretnéd jobban elmélyíteni, vizuálisan alátámasztani.
- Ha a mindennapi rutinotok során egyes lépéseknél, feladatoknál nehézségekbe ütköztök.
- Ha motivációt keresel gyermekednek a napi rutinfeladatok elvégzésére.
- Ha nehézségetek van a mindennapi rutin, ritmus megtalálásával, kialakításával.
- Ha új elemeket szeretnél bevezetni a napi rutinotokba.
- Új élethelyzet, élethelyzetbeli változás esetén, ami kihatással van a mindennapi rutinotokra.
- Ovi-, bölcsi- és iskolakezdéskor, hogy megkönnyítsd a reggeli és esti rutinváltozást, könnyebb legyen hozzászokni az új menetrendhez.
- Kistestvér érkezésekor, hogy elmélyítsd a nagyobb testvér(ek)nek biztonságot és kapaszkodót nyújtó reggeli és esti ritmust.
- Ha számodra is segítség, hogy vizualizáljátok, sorrendbe rakjátok, csoportosítjátok a reggeli és esti rutinfeladatokat.
A csomag tartalma
A csomag tartalmát különböző kategóriákra lebontva találjátok meg a lap alján. Természetesen ezek a kategóriák átjárhatóak. A tevékenység megnevezése mellett zárójelben találod, hogy mit fogsz látni a képen. Ha valamilyen tevékenység kártyát esetleg hiányolsz érdemes végigolvasni a Reggeli és az esti rutin kártyák tartalmát is, mert lehet, hogy abban megtalálod (pl. Szendvics készítés, sapka és naptej stb.)!
A kártyák jelentése
A kártyák hátoldalán olvashatjátok, hogy egy-egy kártya elsődlegesen milyen jelentéssel bír, mire szántam. A leírás nem véletlenül található a kártyák hátoldalán, hiszen az csak ajánlás jellegű. Az elképzeléseitek szerint adjatok új jelentést a kártyáknak, akár újra és újra, ruházzátok fel őket ti a nektek tetsző tartalommal, így szabjátok személyre, a ti családotok igényeihez a csomagot.
Pl: vonat kártya: a hátoldalán szereplő szöveg: utazás vonattal. Milyen egyéb jelentéseket adhatunk még neki?
- Utazás vonattal
- Vonat nézés a vasútállomáson, felüljárón
- Minden délután megyünk apa elé a vasútállomásra
- Megyünk valaki elé a vasútállomásra
- Kirándulás a Vasúttörténeti parkba
- Kirándulás a Közlekedési Múzeumban stb.
Helytakarékosság céljából van néhány lap, aminek a hátoldalán nem szöveg, hanem szintén egy másik tevékenység található. Ezek nem a motivációra is szolgáló kártyák, hanem tevékenységeket jeleznek, ilyenek pl. a sport kártyák.
Hogyan használhatom a csomagot?
Válasszatok ki egy nyugodt órát, amikor átgondoljátok, hogy hogyan is néz ki egy-egy napotok. Ha eddig nem igazán volt ritmus az életetekben akkor érdemes keresni egy-két fix pontot és onnan felépíteni a rutint. Ne féljetek idővel és az igényeitek alakulásával változtatni, módosítani. Kisebb gyerekek esetében ti nézzétek végig a kártyákat, a nagyobbakat pedig nyugodtan vonjátok be a folyamatba. A csomag tartalma a következő témák köré épül fel:
- Napi rutin, ritmus:
- Rakjátok ki sorrendben a napi ritmusotokban szereplő tevékenységeket! A teljes naphoz szükségetek lesz a Reggeli és esti rutin kártyákra is. Érdemes néhány fix pontnál megtörni a sort és külön oszlopba/sorba, jól elválasztva kirakni a tevékenységeket. Pl. mit csinálunk reggeltől délutáni alvásig, délutáni alvástól vacsoráig, vacsorától lefekvésig.
- Annak, hogy ezt hogyan valósítjátok meg, számos módja lehet: ajtóra, szekrényre kiragasztva, felcsipeszelve, mágnessel felrakva stb. A megvalósítás rajtatok múlik, hogy a saját igényekre tudjátok szabni.
- A csomagban nagyon sok kártya van, amiknek nem az a céljuk, hogy betáblázzák a napotokat, hanem az, hogy megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbb kártyákat. A kevesebb néha több. Kicsiknek egyszerű, jól követhető napi rutint jeleníts meg. Nagyobbaknak pedig variálhatjuk!
- Házimunka, kerti munka:
- A csomagban külön találjátok ezeket a tevékenységeket, amiket beleilleszthettek a napi rutinotokba is. A csomag nem tartalmazza az összes házimunkát, csak azokra koncentrál, amiben részt tudnak venni a gyerekek is. Egyrészt ez segítség lesz nektek is, hogy szervezetten tudjátok rendben tartani a dolgokat, másrészt segítség a gyerekeknek is, mert látják, mikor miben tudnak részt venni, miben tudnak segíteni.
- Kisebbekkel érdemes ezeket amennyire csak tudod, együtt csinálni, úgyis ott vannak melletted. A kicsit nagyobbakat pedig érdemes bevonni, akár a kártyák segítségével is. Ezzel személyre szabottan tudsz feladatokat osztani nekik.
- Hogyan tudsz motiválni a kártyákkal: A napi feladatokat beépítheted a napi rutinba (de szét is oszthatod), a heti feladatokat, pedig egy heti naptárban szét is oszthatod a nagyobbak között. A kártyákkal motiválni is tudsz, ha megfordíthatóvá, vagy leszedhetővé teszed őket.
- Alvás, pihenés: Külön fókuszt kaptak az alvásra, pihenésre vonatkozó kártyák. Vannak kisbabás kártyák is, hogy elősegítsék a testvérek közötti dinamikát.
- Heti ritmus: A csomag képes heti tervezőként is funkcionálhat, amiben tudod jelölni a gyerekek heti elfoglaltságait. Sport, logopédia, torna egyéb fejlesztés. Ennek sem az a célja, hogy támogasson titeket a túlzsúfolni a heteiteket, hanem hogy jobban átláthatóvá, vizualizálhatóvá tegye a gyerekek számára. Emellett tudod jelölni az egyéb heti ismétlődő programokat, feladatokat is, pl. orvoslátogatás, posta, templom, nagyszülőzés stb. Ehhez ingyenesen letölthető heti nyomtatható tervezőt találsz a honlapon (megjelenés hamarosan!). Több gyerek számára akár több külön heti tervezőt is készíthetsz.
- Kapcsolódásra fókuszáló kártyák: Szerettem volna, ha a csomag nem csak a tevékenységekre, feladatokra fókuszál, hanem teret ad egy olyan szemléletmódnak, ahol idő van a szeretetteljes kapcsolódásra, legyen szó szülő-gyerek kapcsolatról, nagyszülő-unoka kapcsolatról, vagy akár testvérkapcsolatról. Éppen ezért több olyan kártya is került a csomagba, ahol ebből az irányból tudjátok megközelíteni a napi ritmusotokat. Pl. van külön gyerek idő apával, anyával, családi idő stb. Ezek a kártyák érzelmileg megterhelőbb időszakban nagyon sokat tudnak segíteni. Például kistestvér érkezésekor segít nektek is, hogy a nagynak is jusson megfelelő figyelem, úgy, hogy ezt ő is előre várja és látja is, hogy nem fog elmaradni. De ezeket a kártyákat számos más esetben is szépen tudjátok a családotok igényeihez igazítani. És bármelyik másik, a csomagban szereplő kártyát is használhatjátok erre, legyetek kreatívak! 🙂 Pl. ha az egy visszatérő közös program apával, hogy elvisz valakit autót mosni, akkor az autó kártyát például használjátok erre!
- Apa, anya dolgozik: A csomagban helyet kapott egy anya és apa dolgozik/laptop előtt ügyet intéz kártya is. Ez azokon a napokon lehet segítség, amikor akár szünet, akár betegség, akár bármi más okból a gyerek mellől otthonról kell dolgoznotok, ügyeket intéznetek. De akár a szerszámosládával, autóval stb. is jelezhetitek, hogy apa mikor megy dolgozni.
- Menjünk ki: A csomagban sok olyan kártyát találtok, ami a szabadban töltött időre fókuszál. Évszakonkét is találtok egy-egy menjünk ki a szabadba kártyát. Válasszátok ki, hogy mikor melyik kártya az, ami a leginkább lefedi a ti tevékenységeiteket. Lehet, hogy tavasszal, nyáron a játszótér kártya, télen pedig a séta, bicikli kártya, hiszen akkor hideg van, kevésbé lehet odakint játszani. Kimenni fontos és jó, menjetek ki minél többször!
- Különleges alkalmak kártyák: Ezek extra, ajándék lapként kerültek a csomagba, hiszen nem lehet minden különleges alkalmat megrajzolni, de mégis szerettem volna, ha valahogyan részei lesznek a csomagnak. Ezekkel a lapokkal előre jelezhetitek a különleges alkalmakat, egy utazást, vagy szülinapot, esetleg múzeum látogatást, kirándulást. Belekerülhet a napi, heti rutinba, esetleg külön visszaszámlálóval lépegethettek az adott alkalom felé.
A csomagban szereplő tevékenységek listája
Az alábbi KATEGÓRIÁK találhatóak a csomagban, 100 egyedi rajzolt képpel, összességében több, mint 100 lapon. A (re) jelölést kapott tevékenységek szerepelnek a reggeli és esti rutin csomagban is, ugyanazzal a grafikával lettek áthozva.
ÉTKEZÉSEK, KONYHAI TEENDŐK
- Tízórai és uzsonna (alma+ keksz)
- Tízórai és uzsonna (kalács + joghurt)
- Tízórai és uzsonna (mandarin + mag)
- Ebéd
- Terítés (re)
- Ebéd főzés, (lábas, fakanál, hagyma, só)
- Ebéd főzés, előkészítés (anyuka zöldséget vág – kisfiú tányért pakol)
- Sütemény sütés (tál, liszt, keverő kanál, tojás)
- Befőzés (lekvárok, savanyúság)
- Mosogatógép ki és bepakolás (re)
- Mosogatás (re)
- Asztal letörlése (re)
JÁTÉK
- Szerepjáték (baba, kiskonyha dolgok, orvosi táska)
- Építő játék (fakocka, szivárvány, dupló)
- Könyvek – olvasás
- Kézműves (papír, olló, ceruza, festék)
- Zene, hangosmese hallgatás (egy hangszóró – belőle hangjegyek jönnek ki)
- Képernyő idő (re)
- Játékok rendrakása (egy kislány egy dobozba pakolja a játékokat)
- Játék rendrakása
- Torna (re)
MUNKA
- Apa dolgozik (apa egy laptoppal dolgozik)
- Anya dolgozik (anya egy laptoppal dolgozik)
ALVÁS, PIHENÉS
- Délutáni alvás (kislány alszik az ágyban)
- Délutáni csendes pihenő, könyvnézegetéssel
- Anya altat
- Apa altat
- Anya kisbabát ringat
- Anya kisbabát lerakja az ágyba
HÁZTARTÁS, HÁZIMUNKA (konyhai dolgokon kívül)
- Szemét kivitele (egy kéz és egy szemeteszsák)
- Mosogép (mosás, szárítás)
- Ruha hajtogatás (egy kéz ruhákat hajtogat)
- Seprés (kislány seper)
- Porszívó
- Felmosó és partvis
- Virágok locsolása (locsoló kanna, benti növény)
- Kutyasétáltatás
- Szerelés (szerszámos láda)
- Takarítás (tisztítószer, rongy,szivacs)
- Teregetes? Esetleg teregeto állvány ruhákkal ?
KERTI MUNKÁK
- Kerti locsolás (kisfiú palántákat öntöz)
- Kerti munka 1: (Fűnyíró és gereblye)
- Kerti munka 2. (Kisásó, palánta, virágmag)
- Szüretelés, termés begyűjtés
- Falevél gereblyézés
- hólapátolás
UTAZÁS – járművel
- Autó
- Utazás városban
- Vonat
- Repülő
ÚTON, MENJÜNK KI
- Kismotor
- Futóbicikli + bukósisak
- Roller
- Séta – Babakocsi
- Tekerős bicikli + bukósisak
- Tavasz – menjünk ki!
- Nyár – menjünk ki!
- Ősz – menjünk ki!
- Tél – menjünk ki!
- Séta (hordozóban kisbaba + még egy gyerek)
- Játszótér
- Homokozás
KAPCSOLATRA FÓKUSZÁLÓ KÁRTYÁK, KAPCSOLÓDÁS
- Kézfogós kártya (egy kicsi és egy nagy kéz – nagyszülő, szülő, gyerekvigyázó)
- Nagyszülők (egy nagymama és egy nagypapa)
- Apa idő ( apa nyakában ül egy kisfiú)
- Apa szerel egy kisfiúval
- Anya idő (kirakózás anyával)
- Kisbaba szopizik (re)
- Nagyobb gyerek szopizik
- Kisbaba cumisüvegből eszik (re)
- Családi idő, szeretett személlyel töltött idő (szívecske)
EGYÉB HÉTKÖZBENI TEVÉKENYSÉGEK
- Bevásárlás (kosár kenyérrel és zöldségekkel)
- Posta (levelek szép színes bélyegekkel)
- Orvos (sztetoszkóp)
- Templom (egy templom egy dombon)
- Fodrász (egy kisfiú haját vágják)
- Könyvtár (egy kislány a könyvtári könyvek között válogat)
- Gyerekek együtt játszanak – vendégség (gyöngyökkel játszó gyerekek, kisfiú, kislány)
- Hangszerek – zeneóra
- Logopédia (kislány tükör előtt artikulál)
- Tanulás (kisfiú papírra ír)
SPORT PROGRAMOK
- Foci (focilabda)
- Úzsás (úszószemüveg + törülköző)
- Kosárlabda
- Tánc (balett)
- Tánc (néptánc)
- Korcsolya/hoki
EGYÉB SZÜKSÉGLETEK
- Wc (re)
- Bili (re)
- Pelus (re)
- Kézmosás (re)
- Kéztörlés
KÜLÖNLEGES ESEMÉNYEK, PROGRAMOK (ajándék kiegészítő)
- Születésnap (egy torta gyertyákkal)
- Kirándulás (egy nagy és egy kicsi túrahátizsák)
- Kirándulás (térkép egy kézben, iránytűvel)
- Utazás (gurulós bőrönd)
- Pancsolás (kislány úszógumiban a vízben)
- Bábszínház (színházi színpad)
- Múzeum (egy kézben két múzeumi belépő)
- Fagyi (egy gombóc fagyi tölcsérben)
A kártyák nem játékok, ne hagyd vele felügyelet nélkül a kisebb gyermekedet. Szájba venni tilos!
Köszönöm, hogy a Pakkli kártyáit választottad!
Pakkli 2023 – minden jog fenntartva
Értékelések
Még nincsenek értékelések.