Miért jó, mire jó?
Mikor a babák világra jönnek, a látásuk még nem kifejlett. Eleinte csak közelre és homályosan látnak, a nagyobb kontrasztokat érzékelik, még nem tudnak megfelelően fókuszálni, a két szem sokszor külön életet „él“, a színeket sem tudják elkülöníteni, nem „látják“ őket. Mindezeket a dolgokat szép lassan sajátítják el, azonban a megfelelő stimulációval a szem és a látás megfelelő fejlődésében is nagyon sokat segíthetünk nekik.
A korai időszakban a látásfejlődés megfelelő támogatására a fekete-fehér kontrasztos képek (esetleg tárgyak), majd később a magas kontrasztú dolgok a legmegfelelőbbek. A babák is ezeket szeretik a legjobban nézegetni, hiszen ezek felelnek meg leginkább a fejlődési sajátosságaiknak, ezek tudják a legjobban lekötni őket.
Milyen életkorban használhatod?
Onnantól kezdve, hogy a kisbaba megszületett és már pici időt képes ébren lenni egészen addig, amíg érdeklődik a képek után (általában 0-6 hónapos korig)
- Az első hetekben érdemes az egyszerű formákat ábrázoló lapokkal kezdeni, mert a legkisebb babák ezeket tudják legkönnyebben befogadni.
- Ahogy fejlődik a baba látása, az összetetteb, de még mindig éles kontrasztú formák is izgalmassá válnak számára – ekkor kezdjétek el használni a 10 részletesebb illusztrációkkal ellátott kártyát. Ezeknek a természetből vett figurákat ábrázoló oldalán szürkébb árnyalatú, kisebb figurákat is találtok, hogy a nézegetésük minél tovább kihívás jelentsen a babádnak.
- 3-4 hónapos korban érdemes a fekete-fehér képek mellett elkezdenetek kontrasztos, színes képeket is használni, amivel a minőségi közös időtöltés / önálló játék mellett szintén a megfelelő látásfejlődést segítitek elő.
Hogyan és hol használd?
Az újszülöttek 20-25 cm-re látnak a legélesebben (pont ahonnan az arcodba néznek amikor eteted, szeretgeted őket), ezért érdemes a korai időszakban ebből a távolságból mutatni nekik a kártyákat. Ez persze később az életkoruknak megfelelően változik. Figyeld meg ezeket a változásokat és alkalmazkodj hozzájuk!
A kártyákat a baba ébrenléti idejében használd, akkor, amikor nem éhes, nem fáradt.
A kártyákat támaszd oda valaminek, falnak, polcnak, egy könyvnek, esetleg rakd üveglap nélküli képkeretbe, a megfelelő távolságba, hogy a babád jól lássa. Ha a hátán fekszik a baba és oldalra néz, ne felejtsd el váltogatni az oldalakat. Hason fekvés közben a babát félig körbe is rakhatod a képekkel. Hagyj neki megfelelő időt, hogy fókuszálhasson, koncentrálhasson, ne zavard meg feleslegesen!
A kártyák sokat segíthetnek azoknak a babáknak is, akik nem szeretnek hason feküdni, hogy minél jobban megszokják ezt a testhelyzetet is.
A baba kijelölt játszó részénél, esetleg a pelenkázónál fel is ragaszthatod őket a falra (adott bútorra), így mindig kéznél lesznek.
Érdemes utazás során az autóban is tartani néhány darabot, akár megfelelően az ülésre rögzítve, hogy lekösse a kisbabád figyelmét.
Várakozás, orovoslátogatás során is hasznosak lehetnek a kártyák.
Ahogy a babád nő és már nem okoz neki kifejezett nehézséget a fókuszálás, azután is előszeretettel fogja nézegetni a képeket. Több kirakott kép közül szívesen vált egyikről a másikra. Ilyenkor már te is bevonódhatsz a játékba és közös, minőségi időtöltéssé válhat a kártyák nézegetése. Mesélj, énekelj neki a képekről, esetleg mozgasd finoman a kártyákat. Nem csak a látásfejlődést, hanem a képek megfelelő elhelyezésével a mozgásfejlődését is támogathatod a kisbabádnak. Ösztönözd őt fejforgatásra, fejemelésre, oldalra fordulásra, esetleg átfordulásra a neki tetsző képekkel.
Mikor és hol ne használd?
Ne használd ha a babád már túl fáradt, túlingerelt. Érdemes a kártyákat a kiságyon / alvásra kijelölt helyen kívül tartani, használni hogy a pihenési időben ne vonja el a baba figyelmét, az elcsendesedés helyett ne ingerelje túl a babát.
A kártyákkal ne hagyd felügyelet nélkül a babád, hogy elkerüljétek az esetleges baleseteket. A kártyák vizuális stimulációra szolgálnak. Szájba venni, megrágni tilos, ezeket ne engedd a babának!
Pakkli 2022 – minden jog fenntartva